Liga DWLC S02T01 – Relacja

przez | 25 listopada 2018

Pomimo tego, że od dłuższego czasu się tu nie udzielam, ekipa DWLC ciągle organizuje turnieje w Star Realms (no i gramy ze sobą, ale nie na tyle, by pisać recenzje). Niedawno rozpoczął się drugi sezon Ligi DWLC, który organizujemy wspólnie z Ludiversum. W ramach Ligi rozgrywać będziemy cztery turnieje eliminacyjne, a dwie najlepsze osoby z każdego z nich przechodzą do Wielkiego Finału. Do wygrania są gry, maty i karty promo dla – zwykle – każdego gracza ;-)

Do dnia, w którym piszę ten tekst, odbyły się już dwa turnieje elimacyjne. Z kronikarskiego obowiązku, zaczniemy od relacji z pierwszego turnieju, który odbył się 07.10.2018 r. Będzie ona poświęcona Lidze i jej zasadom, bo raz, że byłem niegrającym sędzią, a dwa – chciałbym pokazać wszystkim, jak wygląda taki turniej.

Liga DWLC S02T01

Na miejscu stawiło się czternaście osób. To mniej, niż w pierwszym sezonie, ale biorąc pod uwagę turniejową przerwę (podyktowaną wakacjami, ślubami i remontami), to nie mam na co narzekać. Najważniejsze, że oprócz stałych bywalców, pojawiło się kilka nowych twarzy – w tym osoby z naszego Star Realmsowego kanału na discordzie (na który serdecznie zapraszamy). Dziękuję wszystkim za przybycie, szczególnie Keramowi i Karolowi, którzy przyjechali na nasz turniej aż z Warszawy!

Swiss

Każdy turniej eliminacyjny składa się z dwóch części. Pierwsza rozgrywana jest przy pomocy systemu szwajcarskiego (tak zwany swiss). Wszyscy gracze, którzy przychodzą na turniej, biorą udział w trzech rundach rozgrywek. Podczas każdej rundy rozgrywają mecz do dwóch zwycięstw (tak zwane best-of-3), za każde zwycięstwo (zarówno pojedynczej gry, jak i całego meczu) gracz otrzymuje określoną regulaminem liczbę punktów. Cztery najlepsze osoby awansują do drugiej części, by zmierzyć się o matę i wejście do Wielkiego Finału. Remisy rozstrzygane są przy pomocy domyślnych kryteriów zdefiniowanych na challonge. Więcej na ten temat możecie poczytać w regulaminie Ligi.

Na rozegranie każdej rundy gracze mają godzinę – w zdecydowanej większości przypadków jest to wystarczająca ilość czasu. Ten turniej był pod tym względem wyjątkowy, gdyż aż trzy pojedynki nie zakończyły się przed upłynięciem czasu. Zrzucam to na karb długiej przerwy od turniejowego grania ;-)

Ilość sędziowskich interwencji na każdym turnieju mogę policzyć na palcach jednej ręki – w większości przypadków bardziej zaawansowani gracze tłumaczą zasady. Moja osoba potrzeba jest zwykle, by rozstrzygnąć sytuację w jakimś szczególnym wypadku (np. kiedy gracz dobrał sześć zamiast pięciu kart na koniec swojej tury), albo wyjaśnić mniej znane zasady (jeśli występują, to zwykle dotyczą one kart z dodatków).

Poniżej możecie zapoznać się z wynikami po pierwszej części turnieju.

 1. Przemek
 2. Karol
 3. muhah
 4. Tanatos
 5. Lord Rosuł
 6. Easy AI
 7. Keram
 8. Agondor
 9. NewNight
 10. Jeps
 11. Joan
 12. Kazek
 13. Lion
 14. Rustgore

Top4

Druga część rozgrywana jest przy pomocy systemu pucharowego, do którego awansuje czterech najlepszych graczy każdego turnieju. W październikowej edycji byli to: Przemek, Karol, muhah i Tanatos. Półfinały i mecz o trzecie miejsce rozgrywane są do dwóch zwycięstw, podobnie jak rundy w pierwszej części. Finał każdego turnieju to epicki pojedynek do trzech zwycięstw.

Ciężko mi coś więcej napisać o grach, bo wszyscy gracze doskonale znali zasady, a ja skorzystałem z okazji, by zagrać w Valhallę z KeramemJoan. To całkiem przyjemna gra, która pozwoliła mi jednym okiem obserwować co się dzieje na turnieju, a drugim kontrolować poczynania moich przeciwników. Druga część turnieju została rozegrana w ekspresowym tempie, co dla niegrającego sędziego było doskonałą rzeczą! ;-)

Ostatecznie top4 prezentowało się następująco:

 1. muhah
 2. Przemek
 3. Tanatos
 4. Karol

Podsumowanie

Chciałbym w tym miejscu jeszcze raz pogratulować wszystkim graczom, szczególnie muhah (nigdy nie nauczę się odmieniać Twojej ksywy) i Przemkowi, którzy są pierwszymi osobami zakwalifikowanymi do Wielkiego Finału drugiego sezonu Ligi DWLC.

Jeśli jesteście z Katowic i okolic, to zachęcam do wzięcia udziału w turnieju, albo do przyjścia na nasze regularne granie w Ludiversum (szczegóły tutaj). A jeśli szukacie kogoś do pogrania online przy pomocy aplikacji – zapraszam na discordowy serwer Star Realms Polska!

Killian