Jak zacząć grać online w Star Realms?

Jak zagrac online w Star Realms? Star Realms, poza świetną zabawą na żywo, oferuje również możliwość zmierzenia się z przeciwnikami z całego świata dzięki swojej cyfrowej wersji. Ten krótki poradnik powstał z myślą o wszystkich osobach, które:

  • nie mają z kim regularnie grać w Star Realms,
  • chcą poćwiczyć przed zbliżającym się turniejem,
  • chcą wziąć udział w online’owych turniejach,
  • chcą poznać wspaniałą online’ową scenę Star Realms :-)
steam
Star Realms w sklepie Steam

Gdzie kupić

Star Realms można kupić na jednej z trzech platform: Steam (komputery PC), Google Play (urządzenia z Androidem) i App Store (urządzenia z iOS). Nie dajcie się jednak zmylić informacjom w sklepie – owszem, sama aplikacja jest darmowa, ale taka wersja oferuje ograniczoną zabawę (tutorial, kilka misji kampanii i możliwość grania z komputerowym przeciwnikiem na łatwym poziomie trudności).

Żeby móc grać online z innymi osobami, trzeba zakupić przynajmniej pełną wersję (Full Version na Steamie), która oferuje możliwość grania kartami z podstawowej wersji Star Realms we wszystkich trybach gry.

steam
Na Star Realms można wydać małą fortunę, ale do gry online wystarczy zestaw nazwany na Steamie “Full Version”

Niezależnie od tego, gdzie dokonacie zakupu pełnej wersji gry, zostaje ona przypisana do waszego konta, które jest wspólne dla wszystkich platform. Dzięki temu wystarczy, że dany zestaw kart kupicie raz i możecie go używać na dowolnym urządzeniu, np. by wygodnie przed komputerem kontynuować gry rozpoczęte w autobusie.

Przywrócenie zakupów

Niestety, po zalogowaniu się na swoje konto na nowym urządzeniu nie od razu mamy dostęp do wszystkich posiadanych zestawów kart. Żeby odblokować karty musicie wejść w swój profil i kliknąć przycisk “Restore purchases” (czyli właśnie “przywrócenie zakupów”). Pamiętajcie o tym szczególnie, jeśli kupicie jakiś nowy dodatek – domyślnie nie będzie on dostępny na innych platformach.

Niedawno pojawiła się też możliwość przywrócenia zakupów bezpośrednio z głównego menu gry – spójrzcie w prawy dolny róg na następnym screenshocie.

jak zagrać online w star realms
Play online – o to te całe zamieszanie

Granie online

Grać online można na trzy różne sposoby. Dwa z nich – gry rankingowe (New Game) oraz Wyzwania (Challenge) – są do siebie bardzo podobne. W obu wybierasz zestaw kart, którym chcesz grać oraz format rozgrywki (gry rozgrywane w czasie rzeczywistym kontra 48 godzin na wykonanie ruchu) i wchodzisz do gry! Trzeci tryb to Arena, której zasady zmieniają się co tydzień.

Gry rankingowe

W grach rankingowych możesz przede wszystkim określić, czy musisz grać z danym dodatkiem (charakterstyczny ptaszek przy symbolu), czy dopuszczasz granie z nim (ikonka pytajnika), czy absolutnie nie chcesz go widzieć na oczy (krzyżyk). Po tym wszystkim, apka wylosuje (prędzej czy później) przeciwnika z podobnymi upodobaniami. Pamiętajcie tylko, że wybranie bardzo egzotycznej kombinacji dodatków może spowodować, że nie znajdziecie nikogo chętnego do gry!

ranking
Jeden z naszych discordowych graczy jest w 50 najbardziej wytrwałych graczy świata :-)

Gry rankingowe, jak sama nazwa wskazuje, mają wpływ na naszą pozycję w globalnym rankingu. Tych są trzy rodzaje – tygodniowy, miesięczny i życiowy. Te dwa pierwsze są niby fajne, ale największym powodem do dumy jest znalezienie się wysoko w pełnym rankingu. Niestety, jest to miejsce zarezerwowane tylko dla najbardziej wytrwałych graczy, ponieważ dostanie się tam wymaga rozegrania setek, jeśli nie tysięcy partii.

Koniec końców, ranking nic nie znaczy, ponieważ nie jest wyznacznikiem umiejętności gracza – wysoka pozycja zależy tylko od naszej cierpliwości.

Wyzwania

Po drugiej stronie barykady mamy wyzwania, w których po wpisaniu ksywy danego gracza, wybraniu trybu (ponownie, czas rzeczywisty i 48h) i określeniu dodatków, z którymi chcemy grać, możemy stanąć w szranki z dowolnym graczem z całego globu.

challenge
1. Wpisz nick gracza, z którym chcesz zagrać.
2. Wybierz zestawy, z którymi chcesz zagrać (jeśli nie zaznaczysz żadnej podstawki, aplikacja domyślnie wybierze Core Set).
3. Wybierz tryb gry i do boju!

Jest kilka miejsc, w których można znaleźć ksywki osób grających online:

Jeśli chodzi o wyzwania, to w tym miejscu warto wspomnieć o liście znajomych, która jest nierozerwalnie związana z tym trybem.

Lista znajomych

Część osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że aplikacja Star Realms posiada wbudowaną listę znajomych. Dostęp do niej możecie uzyskać po wejściu w menu wyzwań (Challenge). Tak, to ta ikonka z trzema humanoidalnymi sylwetkami. Dzięki niej będziecie mogli monitorować statystyki wygranych i przegranych gier z każdą osobą z listy oraz łatwiej rzucać wyzwania… ale tylko w teorii.

challenge
1. Wpisz nick gracza, którego chcesz dodać do znajomych.
2. Kliknij na gwiazdkę (stanie się aktywna po wpisaniu nicka) – i to już!
3. Ten przycisk pozwala na otwarcie listy znajomych.

W praktyce lista ta staje się prawie bezużyteczna przy więcej niż ~10 osobach. Jest to spowodowane tym, że przesuwać listę można tylko o jedną pozycję przy pomocy dość małych przycisków. Żadnego przewijania, czy to myszką (na kompie), czy paluchem (na telefonie), tylko uporczywe klikanie. Prędzej czy później, dojdziecie do wniosku, że prościej jest zapamiętać nicki wszystkich graczy, a z listy skorzystacie tylko od czasu do czasu, żeby sprawdzić jak wam idzie z danym graczem.

Arena

Arena to relatywnie nowy tryb w cyfrowej wersji Star Realms. Co tydzień w poniedziałek zaczyna się nowa Arena, a żeby wziąć w niej udział, trzeba zapłacić złotem (walutą w grze). Na szczęście pierwszy udział w każdym tygodniu jest darmowy, więc każdy może spróbować w niej swoich sił.

star realms
1. Format areny i opis specjalnej zasady.
2. Nagroda za kolejną wygraną w bieżącym podejściu.
3. Postęp w miesięcznym wyzwaniu (4-5 Aren składa się na jeden miesiąc).
4. Postęp w bieżącym podejściu.
5. Informacja o liczbie posiadanych kredytów.

O co toczy się stawka? Każde podejście do Areny kończy się albo po dwóch przegranych, albo po sześciu wygranych. W tym drugim przypadku zgarniacie, poza złotem na kolejne Areny, specjalną, świecącą (foil) wersję jakiejś karty. Wyglądają one niesamowicie i są powodem do dumy, ale nie mają żadnego wpływu na samą mechanikę. Dodatkowo, Arena wprowadza miesięczne wyzwania (składa się na nie 4 lub 5 Aren), za które można dostać dodatkowego foila i specjalny awatar.

Najważniejszym wyróżnikiem Areny nie są jednak nagrody, a jej format. Co tydzień graczy obowiązuje inna zasada specjalna (będąca w pewnym sensie implementacją dodatku Scenarios z papierowej wersji) oraz inny zestaw dodatków. Co ważne, nie musicie ich posiadać, by wziąć udział w Arenie. To świetny sposób na wypróbowanie nowych kart w akcji bez ich wcześniejszego kupowania.

star realms
Ciekawostka – Arena również posiada swój ranking ilości zdobytych gwiazdek (dostaje się je za każde dwa wygrane mecze)

Podsumowanie

Na zakończenie chciałbym tylko przypomnieć, że po tym jak zaczniecie grać online w Star Realms, to wbijcie na nasz serwer Discord. Tam zawsze znajdziecie kogoś chętnego do gry (albo ponarzekania na losowość w grze). Zachęcam też do zapoznania się z Glosariuszem, który pomoże wam zrozumieć nasz slang.