Liga DWLC S02 – Podsumowanie

Wielki Finał, z którego relację możecie przeczytać tutaj, zakończył drugi sezon Ligi DWLC w Star Realms, którą organizujemy razem z Ludiversum. Z tej okazji chcę wam przedstawić krótkie podsumowanie drugiego sezonu i porównać go z pierwszym. Gotowi na garść ciekawostek?

Liga

Zacznijmy od kilku ogólnych słów o Lidze. Oba sezony składały się z czterech turniejów eliminacyjnych i Wielkiego Finału dla najlepszej ósemki. Główną różnicą było to, że w pierwszym sezonie jeden z turniejów rozgrywany był online. Chociaż cieszył się sporą popularnością (uczestniczyło w nim 16 osób), uznaliśmy, że lepiej powiązać Ligę z jednym miejscem i zwyczajnie spotkać się przy piwie czy kawie.

Jeśli chcecie pograć online, to zapraszam do dołączenia do naszej internetowej starrealmsowej rodzinki, która spotyka się na discordzie i regularnie organizuje turnieje.

Najważniejszą zmianą był jednak format rozgrywek – do gry zostały dopuszczone wybrane dodatki z pierwszego cyklu (Crisis), jednak wyłącznie te, które nie wprowadzają nowych zasad. Żadnych herosów, czy gambitów, tylko dodatkowe statki i bazy. Z jednej strony urozmaica to grę i wymusza przyjęcie nowych strategii, z drugiej strony cykl Crisis wprowadza jeszcze więcej dobrych baz, które aż zachęcają do bunkrowania. W kolejnym sezonie spróbujemy pewnie znowu lekko zmodyfikować format – niewielkie zmiany wprowadzają powiew świeżości do gry.

Pamiętna sytuacja z pierwszego sezonu Ligi ;-)

Gracze

Pod względem liczby graczy drugi sezon wypadł zdecydowanie słabiej, niż pierwszy i to zarówno pod względem sumarycznej liczby osób, które wzięły udział w całym sezonie (70 osób w pierwszym, 56 w drugim), jak i pod względem liczby unikalnych graczy (41 różne osoby w pierwszym sezonie, 32 w drugim).

Oczywiście liczby te są poprawne, o ile nie pomyliłem się w grupowaniu osób posługujących się różnymi ksywkami. Rekordzistą jest tu z pewnością Bartek, którego mogliście na turniejach poznać pod następującymi pseudonimami: guzik, EasyAI (oraz warianty tej ksywy, czyli MediumAI oraz HardAI, które otrzymał po tym, jak doszedł do finału drugiego sezonu) oraz TargetOponentDiscardsACard.

Trochę dodatkowej roboty w Excelu pozwoliło mi na wydobycie jeszcze kilku ciekawych informacji na temat liczby graczy.

 • przez wszystkie turnieje w ramach obu sezonów, przez Ludiversum przewinęło się 59 unikalnych graczy. Gdybyście wszyscy postanowili przyjść na jeden turniej, brakło by miejsca w Ludi!
 • w drugim sezonie wzięło udział 18 zupełnie nowych osób. To oznacza, że aż 23 osób z pierwszego sezonu nie pojawiło się ani razu na turnieju w drugim sezonie! Wśród wielkich nieobecnych było między innymi kilka osób, które wzięły udział w Wielkim Finale pierwszego sezonu. Mam nadzieję, że wszystkim nieobecnym uda się pojawić na jakimś turnieju w trzecim sezonie
 • aż 30 osób tylko raz wzięło udział w ligowym turnieju. Warto by się kiedyś pochylić nad tym, czemu aż tyle osób zrezygnowało z brania udziału. Część z pewnością chciała tylko zobaczyć, jak im pójdzie, część może wzięła udział, bo ktoś wiercił im dziurę w brzuchu, a części zwyczajnie nie pasowały terminy. Pomyślimy, co można zrobić w trzecim sezonie, by zachęcić te osoby do wzięcia udziału w Lidze jeszcze raz

Najaktywniejsi gracze

Osobna wzmianka należy się najaktywniejszym graczom. Biorąc pod uwagę turnieje eliminacyjne obu sezonów (czyli maksymalnie 8 turnijeów), najczęściej pojawiali się u nas:

 • 7 razy: JoanX, EasyAI i Lord Rosuł;
 • 5 razy: Gosia, muhah i Tanatos;
 • 4 razy: Siora, Bober, Jebs i Kazek.

Dzięki wszystkim za wytrwałość i trzymajcie tak dalej!

Najlepsi gracze

Wszyscy wiedzą, że najlepszymi graczami naszej Ligi są: Bober (zwycięzca pierwszego sezonu), Tanatos (zwycięzca drugiego sezonu) i Lord Rosuł (postrach obu sezonów). Jeśli jednak spojrzeć nieco szerzej, czyli na to ile razy dana osoba zakwalifikowała się do top4 turnieju (podczas obu sezonów), to otrzymamy listę potencjalnych czempionów trzeciego sezonu (w nawiasie liczba turniejów, w których dana osoba wzięła udział):

 • trzykrotnie w top4: Bober (4) i Lord Rosuł (7)
 • dwukrotnie w top4: EasyAI (7), muhah (5), pablo (2), Tanatos (5) i TALERZ (3)

A jeśli jesteście zainteresowani informacją, które osoby wykazały się najlepszą skutecznością w awansowaniu do top4, to już spieszę z odpowiedzią:

 • pablo, brandir, Karol, Macok i Mateusz dostali się do top4 w 100% turniejów, w których wzięli udział. Niestety wszyscy poza pablem wzięli udział tylko w jednym turnieju ;-). pablo z dwoma turniejami i dwoma top4 na koncie jest kimś, na kogo trzeba będzie uważać w trzecim sezonie… o ile uda mu się pojawić na jakimś turnieju;
 • Bober ma 75% skuteczności w dostaniu się do topki (3 razy na 4 turnieje). Dorzućmy do tego 100% frekwencję w Wielkich Finałach i posiadanie 50% tytułów Wielkiego Mistrza, i otrzymujemy obraz kogoś, na kogo można stawiać w trzecim sezonie;
 • Zestawienie zamyka TALERZ z 66,(6)% skuteczności, czyli dwoma topkami w trzech turniejach. Wygląda na to, że TALERZ dopiero się rozkręca i w trzecim sezonie pewnie również zawalczy o tytuł Mistrza.

To garść informacji o obu sezonach Ligi DWLC w Star Realms, które zorganizowaliśmy we współpracy z Ludiversum. Jeśli coś jeszcze was interesuje, albo macie jakieś jeszcze pytania, to piszcie śmiało – czy to maila, czy na fejsie, czy na starrealmsowym discordzie!

W tym miejscu chciałbym jeszcze raz gorąco wszystkim podziękować za udział w Lidze. Organizowanie tych turniejów sprawia mi ogromną satysfakcję i mam nadzieję, że spotkamy się na trzecim sezonie!